TENISOVÝ LAKEŤ: SYMPTÓMY, PRÍČINY A LIEČBA

Všetko čo potrebujete vedieť o tenisovom lakti

Tenisový lakeť je zápal šliach, ktoré spájajú svaly predlaktia s vonkajšou časťou lakťa. Často sa vyskytuje v dôsledku nadmerného využívania svalov a šliach na predlaktí a šliach okolo lakťového kĺbu.

Tenisový lakeť je tiež známy ako laterálna bolesť lakťov alebo laterálna epikondylitída a nemusí nevyhnutne súvisieť s tenisom. Tenisti si však často stav privodia práve nadmerným opakovaným používaním špecifickej skupiny svalov. Polovica všetkých tenistov sa vo svojej kariére stretne s tenisový lakťom.

Predpokladá sa, že tenisový lakeť postihuje 1 až 3 percentá populácie v rozvinutých krajinách. Zvyčajne sa vyskytuje vo veku od 30 do 50 rokov.

Rýchle fakty o tenisovom lakti

  • Tenisový lakeť je spôsobený malými trhlinami v šľachách, ktoré spájajú predlaktie s vonkajšou časťou lakťa.
  • 50 percent tenisových hráčov zažije tenisový lakeť.
  • Postihuje aj ľudí, ktorých zamestnanie vyžaduje opakované hýbanie ramenom, lakťom a zápästím napríklad záhradníci, maliari, mechanici, upratovačky, pracovníci za pásom.
  • Nadmerné používanie predlaktia pri nesprávnom pôsobení zápästia môže viesť k tenisovému lakťu.
  • Na liečbu stavu sa využíva fyzioterapia , terapeutické pomôcky napr. MVS bar a steroidné injekcie.
  • Niektoré cviky, ktoré poskytujú silu podporným svalom v paži, ako napríklad Tyler Twist, účinne pomáhajú symptómom.
  • Pred športovými aktivitami praktizujte strečing, aby ste zabránili tenisovému lakeť.

 

Príznaky TENISOVéHO LAKťA

Tenisový lakeť ovplyvňuje 50 percent hráčov tenisu

Najčastejším príznakom tenisového lakťa je opakujúca sa bolesť na vonkajšej strane predlaktia, tesne pod ohybom lakťa. Bolesť môže byť tiež cítiť v nižšej časti predlaktia smerom k zápästiu.

Bolesť sa môže objaviť, keď jednotlivec zdvihne alebo ohne ruku. Bolesť tiež cítiť pri vykonávaní základných činností, napríklad pri písaní alebo pri uchopení malých predmetov.

Tenisový lakeť môže spôsobovať bolesť pri otáčaní predlaktia. Bolesť môžete pociťovať aj pri otáčaní kľučkou dverí, otváraní fľaše alebo úplnom vystretí predlaktia.

Príčiny TENISOVéHO LAKŤA

Príčina tenisového lakťa pramení z opakovania nesprávnych pohybov paže. To môže viesť k drobným trhlinám v uchytení šľachy k lakťu. V tenise sa to premieta do opakovaného pohybu a silného nárazu lopty do rakety.

Nesprávna technika úderu môže spôsobiť, že švih rakety sa nadmerne prenáša do zápästia. To vytvára pohyb v zápästí namiesto lakťového kĺbu alebo ramena. To môže zvýšiť tlak na šľachu a spôsobiť podráždenie a zápal .

Extenzorové svaly najčastejšie bolia kvôli tomuto poškodeniu šľachy. Extenzorové svaly sú tie, ktoré vyrovnávajú zápästie.

Iné príčiny

Napriek tomuto názvu sa tenisový lakeť vzťahuje na akékoľvek poškodenie tejto konkrétnej šľachy spôsobené nadmerným používaním. Tenisový lakeť môže prameniť z každodenných aktivít, ako sú:

  • strihanie nožnicami
  • rezanie tvrdého dreva
  • záhradníctvo
  • športové činnosti, ktoré si vyžadujú veľké množstvo hádzania
  • plávanie
  • ručné práce, ktoré zahŕňajú opakované otáčanie alebo zdvíhanie zápästia, ako napríklad inštalatérske práce, strojopisy alebo murárske práce. Niekedy však nie je príčina známa.

diagnóza

Lekár bude testovať rozsah pohybu v paži

Existuje ľahký test, ktorý človek môže urobiť doma, aby posúdil, či má tenisový lakeť.

Postavte sa za stoličku a položte ruky na operadlo stoličky s dlaňami smerujúcimi nadol a rovnými lakťami. Pokúste sa stoličku zdvihnúť.

Ak táto činnosť spôsobuje bolesť na vonkajšej strane lakťa, je to pravdepodobne indikátor tenisového lakťa.

Röntgenové vyšetrenie alebo vyšetrenie MRI je niekedy potrebné na vylúčenie ďalších závažnejších stavov, ako je artritída alebo poranenie lakťového kĺbu. Tieto vyšetrenia sú však zriedka potrebné. Lekár bude testovať celý rad pohybov s pažou predtým, ako sa opýta na miesto a povahu bolesti.

To je zvyčajne dosť informácií na diagnostiku tenisového lakťa.

MRI poskytuje podrobnejší obraz ako röntgen, pretože zobrazuje aj mäkké tkanivá, svaly a šľachy vo vnútri ramena. To môže byť potrebné, ak bolesť vonkajšieho lakťa nereaguje na konzervatívnu liečbu po roku.

Elektromyografické vyšetrenie (EMG) sa môže použiť, aby sa vylúčil stlačený nerv ako príčina bolesti.

Možnosti liečby tenisového lakťa

Neinvazívna - neoperatívna liečba TENISOVéHO LAKťA

Približne 80% - 95% pacientov majú úspech s neoperatívnou liečbou.

Kľudový režim. Prvý krok k uzdraveniu je dopriať postihnutej ruke dostatočný oddych. To znamená prerušenie športových aktivít a ťažkých pracovných aktivít na niekoľko týždňov.

Nesteroidné protizápalové lieky. Liečivá ako Aspirin a Ibuprofen znižujú bolesť a opuch.

Fyzikálna terapia. Špecifické cvičenia napomáhajú k posilnenie svalov a šliach v oblasti lakťa.  V poslednej dobe boli zaznamenané vynikajúce výsledky v liečbe tenisového lakťa s pomôckou MVS bar.

Lakťová ortéza. Špeciálna ortéza na tenisový lakeť poskytuje úľavu od bolesti. Tlak ortézy na postihnuté miesto pomáha relaxáciu svalov a šliach.

Steroidné injekcie. Steroidy, ako kortizon, sú veľmi efektívne protizápalové liečivá. Lekár sa môže rozhodnúť pre tento druh liečby a vpichnúť do poškodeného svalu, aby uľavil symptómom.

Rázové vlny.  Terapia rázovými vlnami vysiela do postihnutého miesta akustické pulzy. Tieto pulzy vytvoria mikrotraumu, ktorá stimuluje telo k prirodzenému procesu liečenia.


Invazívna operatívna liečba TENISOVéHO LAKťA

Ak sa symptómy po 6 - 12 mesiacoch neinvazívnej liečby nestratia môže ošetrujúci lekár doporučiť operatívny zákrok.
Väčšina operatívnych zákrokov tenisového lakťa spočíva v odstránení poškodeného svalu a prichytenie zdravého svalu späť na kosť.

Riziká operačného zákroku. Ako s každou inou operáciou, aj s operáciou tenisového lakťa sú spojené riziká. Najbežnejšie riziká, ktoré treba pred operáciou zvážiť sú:

  • infekcia
  • poškodenie nervu alebo cievy
  • dlhšia rehabilitácia
  • strata sily
  • strata flexibility
  • nutnosť ďalšej operácie


Rehabilitácia. Hneď po operácii môžete mať znehybnenú ruku pomocou dlahy. Asi týždeň po operácii sa odstráni stehy a dlaha.

Po odstránení dlahy sa začína rehabilitácia zameraná na strečing lakťa na opätovné získanie flexibility. Jemné strečingové cvičenia začínajú robiť asi 2 mesiace po operácii.

Váš lekár vám povie, kedy môžete začať športové a pracovné aktivity. Operácia tenisového lakťa je zvyčajne úspešná v 80% - 90% prípadoch. Strata sily po operácii však nie je nezvyčajná.

CviKY NA TENISOVý LAKEŤ

Strečingové cvičenia a cvičenia na postupné posilňovanie zahŕňajúce použitie závaží alebo elastických pásov sú nápomocné pri liečbe. Môžu zvýšiť silu úchopu a silu v predlaktí.

Cvičenie počas liečby tenisového lakťa je nevyhnutné pre opätovné získanie svalovej sily a zníženie bolesti.

Počiatočným strečingom je možné zmierniť bolesť a prejsť do rutiny cvičenia. Najdôležitejšia časť manažovania bolesti tenisového lakťa je poctivý denným režim strečingu a cvičenia. Začnite s nižším počtom opakovaní s postupným navyšovaním až pokiaľ nedosiahnete požadované počty.

Tu je príklad jednoduchého cvičenia na zlepšenie príznakov tenisového lakťa. Ide o cvik s názvom Tyler Twist s pomôckou MVS bar

Prevencia

Na zníženie rizika tenisového lakťa je dôležité venovať pozornosť pohybovým technikám počas cvičenia alebo námahy.

Je lepšie rozložiť záťaž na väčšie svaly ramien a horných častí paží, než zamerať záťaž na menšie svaly na zápästí a lakťoch.

Zahrievanie. Zahrievanie pred športom, ktorý vyžaduje opakované pohyby rúk, ako je tenis alebo squash, je nevyhnutné. Jemný strečing svalov paží pomôže vyhnúť sa zraneniu.

Používanie ľahkého náradia. Ľahšie športové náradie alebo rakety s väčším držadlom pomôžu znížiť zaťaženie šliach. Vlhké tenisové lopty a staršie lopty zbytočne zaťažujú paže.

Zvyšovanie sily svalov predlaktia. Môže to pomôcť podporiť pohyb paží a zabrániť tenisovému lakťu.

Fyzioterapeut môže tiež odporučiť vhodné cvičenia, ktoré pomôžu posilniť príslušné svaly.

Všetky spôsoby liečby vždy konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom alebo fyzioterapeutom.

 

Autor článku: flexbar.sk

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/175848#causes

Kopírovanie a úpravy článku len s povolením autora.